Nacionalna avio-kompanija „Jat ervejz”, to jest buduća „Er Srbija”, objavila je oglas za prijem 20 novih pilota u svoje redove. Oglas je objavljen juče u „Politici”, a predsednik borda direktora i vršilac dužnosti generalnog direktora „Jat ervejza” Velibor Vukašinović, za list kaže da odavno ova kompanija nije primila 20 novih pilota.Kada prijem kandidata bude završen, u procesu školovanja će biti ukupno 76 pilota, za kapetane i kopilote, što se do sada nikada nije desilo.
Nacionalna avio-kompanija „Jat ervejz”, to jest buduća „Er Srbija”, objavila je oglas za prijem 20 novih pilota u svoje redove.
Oglas je objavljen juče u „Politici”, a predsednik borda direktora i vršilac dužnosti generalnog direktora „Jat ervejza” Velibor Vukašinović, za naš list kaže da odavno ova kompanija nije primila 20 novih pilota. Vukašinović ističe da će, kada prijem kandidata bude završen, u procesu školovanja biti ukupno 76 pilota, za kapetane i kopilote, što se do sada nikada nije desilo.
Ovaj konkurs je raspisan zbog potreba „Jat ervejza”, ali podrazumeva i potrebe proširenja obima saobraćaja, koje će se desiti kada se Jat preimenuje u „Er Srbiju”. U kompaniji računaju na 14 novih destinacija, pa će ih biti 41.
– Osnovni razlog je svakako povećanje obima saobraćaja, kao i odlazak 40 pilota na školovanje za „erbas”, novi avion koji uvodimo u flotu. Mi smo u biznis planu za 2013. godinu, i pre nego što je doneta odluka o formiranju „Er Srbije”, imali uvođenje četiri nova „erbasa 319” i iznajmljivanje dva ATR 72. Dakle, odluka o prijemu novih pilota doneta je pre odluke o formiranju „Er Srbije” i nezavisno od toga. Reč je o planiranoj modernizaciji kompanije, i novo strateško partnerstvo sa „Itihadom” savršeno se uklapa u tu ideju – objašnjava Vukašinović.
Direktor Jata navodi da zbog toga što je 40 pilota otišlo na školovanje za „erbasove” avione, moraju da popune mesta koja su upražnjena na „boingu” i ATR 72.
– Trenutno imamo 187 pilota i uvećavamo taj broj za dodatnih 20, koji će se obučavati na avionima ATR 72. Nova koncepcija „Jat ervejza” podrazumevaće 10 aviona tipa „erbas 319” i četiri aviona ATR 72. Konkretno, novi piloti primaju se da bi postali kopiloti na avionima ATR 72. Školujemo i 16 kapetana za avione ATR 72, to su ljudi koji su do sada bili kopiloti na „boingu” i ATR-u. Novi piloti su nam neophodni – dodaje Velibor Vukašinović.
Kako ističe, grupa pilota koja se obučava za „erbas” već je otišla za Berlin i Diseldorf, u školske centre „Er Berlina”, gde je Jat dobio slotove.
– „Itihad” je suvlasnik i „Er Berlina”, pa se tako uklopilo dobro sa našim strateškim partnerstvom. S obzirom na to da „Er Berlin” nema ATR-ove, 20 novih pilota obučavaće se u centrima gde ovi avioni i simulatori postoje, kao što su Tuluza, Pariz, Beč, Helisnki... Gde dobijemo najbolju cenu i kvalitet, tamo idemo na školovanje – napominje vršilac dužnosti generalnog direktora „Jat ervejza”.
Kako saznajemo u Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo, trenutno u Srbiji ima tačno 500 pilota sa dozvolom, licencom za pilote koji mogu da prevoze putnike i robu. Reč je o profesionalcima koji mogu da obavljaju javni avio-saobraćaj. Naši piloti, iako relativno malobrojni, veoma su cenjeni u svetu. Trenutno ih je najviše na istoku.
Kako za „Politiku” objašnjava Predrag Radosavljević, predsednik Udruženja linijskih pilota Srbije, naših kapetana ima u celom svetu, od Kine, preko Ujedinjenih arapskih emirata i Indije, pa sve do Irske i Amerike. Bilo ih je do skora dosta i u Singapuru, ali su se tamo promenile okolnosti, pa su prešli uglavnom u Tursku, Indiju i druge zemlje. U Singapuru važi zakon po kome svi koji imaju boravište u toj državi moraju da služe vojsku, nezavisno od toga čiji su državljani. Zato su naši piloti koji imaju mušku decu, odlučili da napuste taj teren, objašnjava Radosavljević.
– Čak ih je donedavno bilo i na ostrvu Nauru, koje se nalazi 400 milja severno od Australije, u Pacifiku. U ovom trenutku, prema mojoj proceni, ima između 100 i 120 naših pilota rasutih širom sveta, na raznim tipovima aviona. Od ATR-a do „boinga”. Po broju, reklo bi se da je to potpuno beznačajno, jer u svetu trenutno ima preko 160.000 licenci, sa stalnim trendom rasta – objašnjava naš sagovornik.
U svetu je prisutna stalna potreba za sve većim brojem pilota, zbog porasta avio-saobraćaja. Ipak, Radosavljević upozorava da se drastično pogoršavaju uslovi rada, zbog nedostatka pilota.
– Umesto da se poboljšavaju standard i privilegije ove profesije, radni uslovi se pogoršavaju, povećava se broj radnih sati, radnih dana, vreme boravka u avionu – kaže Predrag Radosavljević.